Skip to content
Домакински уреди
MyBosch

Вдъхновение: Кратка история на бялото злато

Историята на порцелана започва в далечния 7-и век в Китай.

Произведено в Китай. От 620 г. насам.

Историята на порцелана започва в далечния 7-и век в Китай. Документирано е, че за първи път през 620 г. Средното кралство успява да осъществи производство на порцелан. Няколко производителя пазят в тайна точния състав и начина на производство на порцелановите изделия.

Имитация в Европа: разкрива се тайната на производството.

Порцеланът пристига в Европа 700 години по-късно. Около 1300 г. откривателят и изследовател Марко Поло донася в Европа първите порцеланови съдове. От 16-и век насам порцелановите съдове се транспортират в Европа по търговски маршрути и по море. Кораби на британската, датската, френската и шведската флота доставят в европейските държави над 1 милион съда от китайски порцелан. Голяма част от тези съдове намират място в изискани домове в Бостън, Ню Йорк, Филаделфия и Чарлстън. Начинът им на производство все още остава загадка. Особено голям почитател е бил саксонския крал Август Силни. Той възлага на Йохан Фридрих Бьотгер и Еренфрид Валтер Чирнхаус да разкрият тайната на производството. Двамата мъже успяват да произведат първия порцеланов съд в Дрезден, Германия, през 1708 г.

Имитация в Европа

Разкриване на тайната.

Порцеланът се състои от каолин, кварц и фелдшпат. По време на процеса се добавя вода. Суровините се смилат на прах, смесват се и се формоват в специални калъпи за отливане или като се превръщат в дискове. След това се подлагат на първа термична обработка, при която водата се изпарява и се получава порьозна заготовка. Порцеланът във вида, в който го познаваме, се получава едва при следващия термичен процес, при който се нанася и гланц. Под гланца порцелановите съдове може да се украсят с пигменти, включващи кобалт и мед, а над гланца с цветен емайл.

Произведения на изкуството: порцеланът като платно.

Тъй като производството на порцелан е много сложно, изкусните декорации и орнаменти изискват голяма доза майсторство. През вековете това изкуство за украсяване на порцеланови съдове се е развило неимоверно много. На първо място разбира се са китайските майстори на порцелан от различните династии. Известните в цял свят декорации в бяло и синьо са характерни за европейската представа за китайско порцеланово изкуство. Чисто белите съдове са декорирани с орнаменти в син цвят. Още преди нанасяне на гланца порцеланът е украсяван с кобалтов окис и вода. Артистичният стил зависи от много неща: най-вече от епохата. Затова много често се среща класификация според времето, в което са господствали императорите от различните китайски династии.
В днешно време все още се срещат класически и традиционни мотиви, но и много нови, модерни и обикновени мотиви, които са изключително популярни.

Произведения на изкуството.

Нужна е специална грижа.

Тези особено ценни красиви съдове се нуждаят от специална грижа. Затова е толкова важно почистването на порцелана да става с изключително внимание. В никакъв случай не мийте порцелановите съдове в съдомиялната машина, а само на ръка. Най-добре е да избягвате тъмната, грапава страна на гъбите. Изключваме новите порцеланови съдове, на които изрично е отбелязано „подходящо за съдомиялна машина“.

Нужна е специална грижа
MyBosch

Безплатна регистрация и много предимства за Вас!

Сервиз

Първокласно обслужване – преди и след покупката.

Пон.- пет. от 08:00 до 20:00 0 700 20 817

Изберете Bosch

Открийте качеството, съвършенството и надеждността.

Магазини

Открийте търговец близо до Вас!